Ašvaganda
Ašvaganda (Ashwagandha), kitaip migdomoji vitanija yra adaptogeninis augalas, populiarus Arjuvedos medicinoje. Ašvaganda dar vadinama „Indijos ženšeniu“, tačiau botaniškai šiek augalai nėra susiję.
Migdomoji vitanija yra visžalis krūmas augantis Indijoje, Viduriniuose Rytuose ir Afrikos dalyse. Jos šaknys istoriškai naudojamos gydomaisiais tikslais (streso, nerimo, depresijos ir sąnarių skausmo mažinimui).
Sanskrito kalba ašvaganda reiškia „žirgo kvapą“ (ašva reiškia „žirgas“, o gandha reiškia „kvapas“). Iš tikrųjų šis pavadinimas nenusako augalo kvapo. Nors migdomoji vitanija turi stiprų kvapą, pavadinimas skirtas išreikšti, kad “augalas suteikia žirgo jėgą ir energiją”.
Migdomoji vitanija laikoma vienu svarbiausiu augalu Ajurvedos medicinos sistemoje.
Ajurvedos medicina – sveikatos priežiūros praktika, kuri Indijoje prasidėjo prieš daugiau kaip 3000 metų. Ajurvedos medicina naudoja žoleles, specialią mitybą ir kitą natūralią praktiką įvairioms ligoms gydyti. Šioje medicinoje ašvaganda apibūdinama kaip Rasayana. Tai reiškia, kad ji naudojama skatinti fizinę ir psichinę sveikatą, apsaugoti organizmą nuo ligų ir kenksmingų aplinkos veiksnių.
Istoriškai ašvagandos šaknys buvo naudojamos šioms ligoms gydyti:
- Stresui
- Nerviniams sutrikimams
- Atminties problemoms
- Nemigai
- Odos ligoms
- Vidurių užkietėjimui
- Artritui
- Virškinamojo trakto problemoms
- Gyvačių įkandimams
Šiandien ašvaganda Vakarų pasaulyje įprastai parduodama kaip maisto papildas. Ji taip pat išlieka svarbi Indijos medicinoje.
Yra atlikta daugiau kaip 200 su ašvaganda susijusių mokslinių tyrimų, kuriais siekta išsiaiškinti galimą augalo naudą šiems tikslams:
- Nerimo ir depresijos mažinimui;
- Streso mažinimui;
- Ištvermės didinimui;
- Vėžio prevencijai;
- Smegenų ląstelių degeneracijos mažinimui;
- Cukraus kiekio kraujyje stabilizavimui;
- Cholesterolio mažinimui;
- Imuniteto stiprinimui.
Šiai dienai yra patvirtinti šie teiginiai: migdomųjų vitanijų šaknys padeda palaikyti normalų miegą, normalią energijos apykaitą, normalią emocinę būklę, normalią protinę veiklą bei normalią psichologinę funkciją.